SAL PORT MKIII SHP210/50NDL2 LED Area Light
by SAL
SKU: SHP210/50NDL2
Unit price
per
Sale
by SAL
SKU: SHP210/50NDL2
Unit price
per
Secure payments
(0 in cart)
Tax included.Shipping calculated at checkout.
Description
IP66 LED area luminaire, IK10 rated
Application
A decorative and versatile exterior commercial solution
Design Specifications
  • Stylish die-cast aluminium body, durable powder coated finish in charcoal black
  • Adjustable spigot (60mm OD) mounting, 0 - 90°
  • High efficiency LED optics, CRI >70, CCT 5000K
  • Integral constant current non-dimmable LED driver, pre-wired with 1500mm of 3 core rubber flex for easy termination
  • 50W, 8000 Lumens. 568 x 299 x 82mm.